Volvo sází na elektřinu

Světle modrý elektromobil Volvo na veletrhu

Už žádná nafta, elektromobily jsou budoucnost, říká šéf Volva.

Volvo Cars zasadilo ránu petrolejářskému průmyslu svým prohlášením, že ukončí vývoj jakékoli další generace vznětových motorů a místo toho půjde cestou elektromobilů.

Narůstající regulace emisí uhlíkových zplodin se stávají příliš velkou zátěží pro to, aby průmysl automobilů na naftu dával smysl, prohlásil Hakan Samuelsson, generální ředitel firmy Volvo.

Namísto pokračujících investic do trhu, který je svazován narůstajícími regulacemi, švédská nadnárodní firma ze začne zaměřovat na elektromobily. Uvedení prvního elektromobilu Volvo na trh je očekáváno v roce 2019.

Samuelsson ocenil přínos Tesly pro celosvětový vývoj trhu s elektromobily. “Musíme uznat, že Tesla dokázala nabídnout takové auto, na které zákazníci stojí frontu. V této oblasti by mělo být místo i pro nás, s vysokou kvalitou a atraktivním designem,” uvedl pro německý Frankfurter Allgemeine Zeitung.

V pozdějším emailu pro Reuters, ředitel firmy Volvo učinil krok zpět od svých předchozích prohlášení a ujistil že Volvo nadále podporuje naftu a benzín. „Právě jsme uvedli zcela novou generaci benzinových a vznětových motorů, které zdůrazňují náš závazek k této technologii. V důsledku toho není třeba činit rozhodnutí ohledně vývoje nové generace dieselových motorů,“ sdělil.

Očekávaná cena elektromobilů Volvo je něco v rozmezí od 850.000 Kč do 1.000.000 Kč, až budou uvedeny v roce 2019.

Nějaké pokusy o lidový elektromobil tu už byly například u Toyoty. Osobně se mi Toyota Prius moc nelíbí a přijde mi to auto takové nudné. Rozhodně nezaujalo. To Tesla je jiný šálek kávy. Vzbuzuje emoce a moje srdce milující rychlé koně zaplesalo. Tesla pro rozvoj elektromobility nedělá jen auta, ale také technologie pro získávání a uchovávání elektřiny získané ze slunečního záření. Líbí se mi jejich celkový koncept a způsob, jak o svých technologiích a záměrech informují.

Pokud do elektromobility šlápne Volvo, tipuji, že díky zaměření firmy na ekologii, bezpečnost a kvalitu, bude mít tento počin významnější vliv na posun automobilového průmyslu tímto směrem. Pro mě osobně musí mít úspěšný elektromobil také sportovního ducha a nejen důraz na ekologii a úsporu. Tak snad Volvo ukáže něco zajímavého.

About the author

Martin Pavlík

Zakladatel a majitel ve firmě QUITEC s.r.o. Miluje nové technologie a jeho zálibou je zjednodušování podnikání, práce a života pro dosažení vyšších zisků, více radosti a osobního štěstí.

Click here to add a comment

Leave a comment: