Pivní palivo pro auta je na světě. A chutná jim!

Kombinace jízdy autem a piva je teď možná, a dokonce legální! Produkt pivovarnického průmyslu se však nebude lít do hrdla lidského, ale do hrdla nádrže automobilu.

Foto: DB Export

Alkohol za volant nepatří, to slýcháme poměrně často a je faktem, že lidé pod vlivem alkoholu neřídí moc dobře. Navíc je to nelegální. Teď se ovšem může říkat, že pivo do auta patří, respektive do jeho nádrže a motoru. Na Novém Zélandu totiž zavedli novinku, které říkají brewtroleum (tedy něco jako pivzín nebo pivní palivo). Je to zjednodušeně řečeno směs pivního etanolu a benzínu, jež je určena pro pohon vozidel se spalovacím motorem.

Chemičtí koumáci z firmy DB Export odebírají od místních pivovarů usazeniny a zbytky, jež vznikají při vaření piva. Kvasnice v nich obsažené se vydestilují, výsledný produkt se pak použije v rafinérii při výrobě benzínu, čímž vznikne směs 10 procent etanolu a 90 procent vysoce kvalitního benzínu.

Foto: DB Export

Tenhle nápad prý vznikl po několika vypitých pivech. DB Export prý z počátku plánuje vyrobit asi 300 tisíc litrů nového paliva, na které bude potřeba asi 30 tisíc litrů destilátu z pivních zbytků. Pivní palivo má dokonce lepší vlastnosti než klasický benzín. Přispívá totiž k čištění motoru tím, že odstraňuje vodu, a zabraňuje tak korozi vnitřních částí pohonné jednotky. Dokonce prý při spalování produkuje o osm procent méně uhlíkových zplodin při stejném výkonu motoru. Pivo tedy nepatří za volant, ale do auta už ano. Nicméně pokud byste si chtěli něco podobného vyrobit doma smícháním výčepní desítky a benzínu, pak se se zlou potážete. Navíc by to byla škoda.

Zdroj: autosalon.iprima.cz

About the author

Martin Pavlík

Zakladatel a majitel ve firmě QUITEC s.r.o. Miluje nové technologie a jeho zálibou je zjednodušování podnikání, práce a života pro dosažení vyšších zisků, více radosti a osobního štěstí.

Click here to add a comment

Leave a comment: