Čerpacích stanic v Česku opět přibylo

Čerpacích stanic v Česku v letošním prvním pololetí navzdory velké konkurenci opět přibylo.

Ke konci června v naší zemi fungovalo už 3819 veřejných pump přístupných pro všechny zákazníky. Jejich počet tak meziročně vzrostl o 54.

Česká republika vede v počtu obyvatel na jednu čerpací stanici i v četnosti pump na dálnicích.

Vyplývá to z aktuální zprávy ministerstva průmyslu a obchodu (MPO), které počet čerpacích stanic v ČR eviduje. Při započítání neveřejných pump a pump s vymezeným přístupem bylo pak v ČR k 31. červnu provozováno 7045 pump, o 55 víc než loni ve stejném období.

MPO ale upozorňuje, že při interpretaci údajů celkového počtu stanic je nutné brát v úvahu, že evidence je vytvářena podle vlastníků pump. „Z tohoto důvodu tak v řadě případů, a to zvláště u veřejných stanic LPG umístěných v areálech standardních čerpacích stanic jiných vlastníků, dochází k tomu, že na jedné lokalitě mohou být evidovány dvě čerpací stanice. Přitom obsluha stanice je zpravidla jedna pro celý areál,“ uvádí zpráva MPO.

S dalším rozvojem LPG a stlačeného zemního plynu CNG počet těchto případů ještě roste. Počet stanic jenom na LPG podle ministerské statistiky meziročně stoupl o dvacet a stanic pouze na CNG o devět. Standardních čerpacích stanic, které nabízejí benzín, naftu i plyn, přibylo za rok 23.

 

Rájem pumpařů

Ve srovnání s okolními státy vychází Česko jako pumpařská velmoc. Dlouhodobě vede v ukazatelích počtu obyvatel na jednu veřejnou čerpací stanici i v četnosti pump na dálnicích.

Podle předsedy představenstva Unie nezávislých petrolejářů ČR Ivana Indráčka by v České republice přesto mohly v příštích letech další čerpací stanice ještě vzniknout.

Důvodem je souboj současné české jedničky maloobchodního trhu, společnosti Benzina petrochemického holdingu Unipetrol s maďarským ropným holdingem MOL. Ten má v naší zemi od 1. srpna, kdy převzal pumpy Agip, už 316 čerpacích stanic, jen o 23 méně než Benzina.

Unipetrol ve své strategii do roku 2017 plánuje, že Benzina na tuzemském maloobchodním trhu s pohonnými hmotami dosáhne dvacetiprocentního podílu (nyní má 15,2 procenta).

Šéf MOL v ČR Attila Dsupin naopak vyhlásil, že MOL chce být na tomto trhu jedničkou.

zdroj: PRÁVO, Středa 5. srpna 2015

About the author

Martin Pavlík

Zakladatel a majitel ve firmě QUITEC s.r.o. Miluje nové technologie a jeho zálibou je zjednodušování podnikání, práce a života pro dosažení vyšších zisků, více radosti a osobního štěstí.

Click here to add a comment

Leave a comment: