Evropský parlament schválil snížení poplatků za platbu kartou

Poplatky za platbu kartou, které hradí obchodník vydavatelské bance, od září klesnou. Regulaci takzvaných mezibankovních poplatků schválil Evropský parlament. Brusel upozorňuje na to, že nyní jsou poplatky v členských zemích neprůhledné.

Poplatky u debetních karet se zastropují na 0,2 procenta a u kreditních karet na 0,3 procenta. Průměr v Česku je nyní zhruba jedno procento. Regulace tak sníží náklady obchodníkům, promítnutí do cen je však diskutabilní.

Omezení poplatků má přinést roční úsporu 730 milionů eur (20 miliard Kč) na straně spotřebitelů a šest miliard eur (163,6 miliardy Kč) na straně obchodníků. Nová pravidla mají platit od září. Formálně je ještě musí schválit Rada ministrů.

Podle zpravodaje EP Pabla Zalby nové předpisy vytvoří rovné podmínky pro platby v celé Evropě. „Měly by zvýšit transparentnost poplatků, podpořit hospodářskou soutěž a umožnit jak maloobchodníkům, tak uživatelům zvolit si takové schémata platebních karet, které jim nabízejí nejlepší podmínky.“

„Regulaci tvrdě prosazovali maloobchodníci, proto je nyní vyzýváme, aby skutečně úspory přenesli na zákazníky a aby s námi spolupracovali na zvyšování zákaznického komfortu. Předchozí zkušenosti ze zemí jako Austrálie nebo Spojené státy nicméně ukazují, že ke snížení cen nedošlo. Naopak praxe ukázala, že z regulace vyšli hůře spotřebitelé, protože došlo ke zvýšení nákladů na karty,“ vyjádřil se František Jungr, manažer pro regionální rozvoj společnosti Visa Europe.
Mezibankovní poplatek

Poplatek, který za každou karetní transakci platí banka obchodníka bance, která kartu vydala. Průměrná výše na trhu se nyní pohybuje okolo 1 procenta z platby. Evropské nařízení o mezibankovních poplatcích výši mezibankovního poplatku zastropuje na 0,2 % pro debetní karty a 0,3 % pro kreditní karty.

Výši poplatků určují společně banky a společnosti vydávající karty, jako je Visa nebo MasterCard. Podle Evropské komise, která návrh na omezení poplatků předložila v roce 2013, ale banka obchodníka přenáší mezibankovní poplatek na něj v podobě poplatků. Obchodník to pak promítne do ceny zboží nebo služby, aniž si toho je vědom zákazník – i ten, který platí hotovosti.

Výše mezibankovních poplatků se výrazně liší mezi členskými státy. V České republice patří podle komise v Evropské unii k nejvyšším – u Visa i MasterCard se v průměru pohybuje kolem 1,2 procenta. Vyšší úroveň je jen v Polsku, na Kypru, a v případě karet Visa v Německu.

Odpůrci regulace, tedy především právě vydavatelé karet, tvrdí, že je lepší vše nechat na působení trhu. Banky prý nakonec stejně přenesou ztráty po snížení poplatků na obchodníky a majitele karet, a to zvýšením ročního poplatku za užívání karty.

zdroj: iDNES.cz

About the author

Martin Pavlík

Zakladatel a majitel ve firmě QUITEC s.r.o. Miluje nové technologie a jeho zálibou je zjednodušování podnikání, práce a života pro dosažení vyšších zisků, více radosti a osobního štěstí.

Click here to add a comment

Leave a comment: